STUDIA I STOPNIA
Czas trwania:
3,5-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Inżynierowie ekorozwoju
Ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju to kierunek przyszłości, przeznaczony dla osób, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii (ekotechnologii) i wdrażaniem ich w przemyśle i gospodarce komunalnej. Nowoczesne gałęzie przemysłu i gospodarka oparta na wiedzy potrzebują dobrze wykształconych specjalistów, przygotowanych by w sposób kompleksowy łączyć najnowszą wiedzę techniczną z troską o zachowanie zasobów środowiska. Wyrażać się to będzie m.in. przez opracowywanie i stosowanie technologii nisko- i bezodpadowych, wykorzystanie bezemisyjnych źródeł energii, wprowadzanie innowacyjnych materiałów i technologii do procesów produkcyjnych oraz wdrażanie zasad gospodarki cyrkulacyjnej. Zapotrzebowanie na takich specjalistów w Polsce i na świecie będzie coraz większe. Szczególnie cenni będą absolwenci uczelni technicznych umiejący wykorzystywać nowoczesne narzędzia informatyczne, także te bazujące na sztucznej inteligencji (AI), rozumiejący znaczenie nowych modeli biznesowych (np. start-upów) oraz dysponujący aktualną wiedzą na tematy prawne, społeczne i ekonomiczne związane z nowymi technologiami.
Wyjątkowy program studiów
Wyjątkowość kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju polega na jego interdyscyplinarnym charakterze, ukierunkowaniu na innowacyjność oraz budowaniu kompetencji praktycznych. W naszym programie studiów w sposób zintegrowany przedstawiamy zagadnienia techniczne, środowiskowe, prawne i społeczne. Uważamy, że absolwent tego kierunku musi zdobyć kompleksową wiedzę i umiejętności, nie ograniczające się jedynie do zagadnień technicznych. Musi dostrzegać i rozumieć, jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie i otaczające nas środowisko oraz jakie wywołują skutki społeczne i ekonomiczne. Dlatego w programie tego kierunku – oprócz zagadnień podstawowych – są tematy związane m.in. z eko- i nanotechnologiami, nowoczesnymi materiałami, energią odnawialną, odnową wody, emisją gazów cieplarnianych, odzyskiem materiałów, sztuczną inteligencją, a także innowacyjnymi modelami biznesowymi. W programie zajęć dominują laboratoria umożliwiające zdobycie nie tylko wiedzy, ale również umiejętności praktycznych.
Szczegółowe informacje o kierunku znajdziesz tutaj: https://rekrutacja.wisie.pk.edu.pl/ezr.html
Perspektywy pracy
Kompleksowe i szerokie wykształcenie w połączeniu z umiejętnościami praktycznymi otwiera ogromny rynek pracy dla absolwentów kierunku ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju. Obejmuje on praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu, gospodarkę komunalną, a także administrację różnych szczebli. Absolwenci będą mogli także realizować swoje autorskie idee i pomysły poprzez rozpoczęcie własnej działalności biznesowej w formie np. małej firmy lub start-up’u.